کولر گازی پرتابل

 

کولرگازي پرتابل (قابل حمل)مانند کولر پنجره اي می باشد با این تفاوت که توسط پایه هاي چرخ دار قابل حمل می باشد
که معمولاًفقط حالت سرمایشی دارند ودرقدرت هاي 12000 و 9000بی تی یو برساعت ساخته می شوند و گاز گرم کندانسور
توسط یک لوله خرطومی به بیرون از طریق پنجره هدایت می شود

 

نیاز اولیه کولر گازی های پرتابل معمولا سه چیز است:

 • محلی برای نصب و یا جانمایی
 • پریز برق پر توانی که بتواند حداقل 115 آمپر برق را بدون افت انرژی تامین کند. البته اگر از نوع قدیمی تر باشند به 20 آمپر برق نیاز دارند
 • یک قسمت برای خروج و یا انتقال هوای گرم به بیرون مانند پنجره و یا سوراخ رو به بیرون از محیط خانه

 

 

 • کولر های گازی پرتابل از نوع single hose یا تک لوله

این نوع کولر ها تنها یک راه برای بیرون دادن هوای گرم دارند در نتیجه هوای مورد نیاز برای کنداسور از هوای اتاق تامین می شود. در نتیجه هوای داخل اتاق از اتاق های مجاور و یا از بیرون دوباره تامین می شود و چون این هوا گرم است خیلی خنک کردن دستگاه به چشم نمی آید.

 

نمونه کولر های گازی پرتابل از نوع single hose

این نوع کولر های گازی هر چقدر هم با توان کار کنند نمی توانند خنک کنندگی خوبی داشته باشند. فقط مشکل این نیست. مشکل این است که فروشندگان خود به این نکته اشراف ندارند. بنابراین بدون توجه به این موضوع کولر های تک لوله را به شما می فروشند

جالب تر این که این نوع کولر های گازی پرتابل تک لوله بسیار زیاد تر از نوع دو لوله ای هستند و تنها به یک دلیل قیمت کمتر نسبت به دو لوله ای.

با توجه به اینکه این کولر ها با شدت و همواره د رحال کار هستند خیلی زود فرسوده و خراب می شوند.

 

کولر های گازی پرتابل از نوع dual hose یا دو لوله

این نوع کولر ها ی پرتابل همانگونه که از نامشان استنباط می شود دارای دو لوله هستند . ولی این دو لوله کار بیرون دادن هوای داغ را هر دو انجام نمی دهند. یکی از این لوله ها هوای داغ را بیرون می دهد و دیگر هوای مورد نیاز کندانسور را تامین می کند یعنی ورودی هوا است.

هوا در داخل اواپراتور در حال گردش هوای اتاق است و از بیرون خیلی کم وارد می شود در نتیجه هوای اتاق خیلی زود خنک می شود و جالب اینکه عمر بسیار طولانی تری هم دارند ولی کمتر در بازار هستند.

 

کولر گازی پرتابل از نوع dual hose

حالا که با این مشکلات آشنا شدید بهتر است به مشکلات و معایب کولر گازی از نوع کولر گازی single hose موارد دیگری را هم اضافه کنید:

 • مصرف انرژی فوق العاده بالا به دلیل اینکه دائم در حال کار است
 • فرسوده شدن و استهلاک بالای دستگاه نسبت به انواع کولر گازی دیگر
 • کشیدن و وارد کردن گرد و غبار به داخل دستگاه و اتاق و در نتیجه خراب زود تر دستگاه
 • توان خنک کنندگی فوق العاده کم و در واقع بی اثر.

از دیگر مواردی که به عنوان معایب کولر گازی پرتابل عنوان می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد که البته این موارد دلایلی هم دارد که می توانید در صورت نیاز به توضیحات بیشتر به مقاله تعمیر کولر گازی پرتابل  مراجعه فرمایید.

 • روشن نشدن ، دیر روشن شدن ، عدم توقف در هین کار و یا سخت متوقف شدن

ای موضوع از اشکالات خود کولر گازی پرتابل نمی تواند عنوان شود. دلایلی زیادی می تواند باعث بروز این مشکل شود . مثل اینکه دستگاه قطعی برق داشته باشد و یا در جایی اتصالی وجود دارد. پس باید دید برق وجود دارد یا خیر و اگر وجود دارد آیا توان تامین 15 یا 20 آمپر برق را دارد؟

برخی افراد هم به اشتباه کولر را تایمر داده اند. خود این تایمر وقتی تنظیم باشد کولر گازی پرتابل را از حالت کنترل دستی در برخی مدل ها خارج می کند و بدون دلیل روشن و یا خاموش می شود.

موضوع بعدی درجه حرارت کولر گای پرتابل می باشد. برخی به اشتباه درجه خیلی خنک و یا خیلی گرمی به دستگاه داده اند که این موضوع باعث می شود کولر گازی با مرتب کار کند و یا مرتب خاموش باشد.

 • خوب نبودن خنک کنندگی کولر گازی پرتابل

این موضوع را در بالا توضیح دادیم . اگر کولر گازی شما از نوع تک لوله است خودتان را خسته نکنید و مشکل را حل نشدنی بدانید. اما اگر از نوع دو لوله است احتمالا مشکل بزرگی محیط شما باشد و یا همانگونه که توضیح داده شد درجه دستگاه بر روی دمای بالا تنظیم شده است.

 • میزان باد پرتابی کم است

این هم مشکل خود کولر گازی پرتابل نیست. هر چند این نوع کولر ها قدرت پرتاب باد کولر های گازی اسپلیت را ندارند ولی باز هم باید میزان پرتاب باد مناسبی داشته باشند.

اغلب دلیل این موضوع کثیف شدن فیلتر کولر می باشد. باید شستشو داده شود و یا تعویض شود. البته اغلب قابل شستشو می باشد. اگر خیلی به این کار مهارت ندارید از یک سرویسکار کولر گازی کمک بگیرید. البته خیلی هم کار سختی نیست و در مقاله سرویس کولر گازی پرتابل توضیح داده شده است.

برخی موارد هم آب به خوبی از کولر گازی پرتابل تخلیه نمی شود . این موضع باعث یخ زدن آب و در نهایت کاهش میزان باد دستگاه می شود.

اگر هم عمر زیادی از کولر گازی پرتابل شما گذشته احتمال نیم سوز شدن موتور کمپرسور هست.

 • داشتن بوی بد

بوی بد در همه انواع کولر های گازی از جمله کولر گازی پرتابل به دلیل تجمع آب در کولر و گندیده شدن و یا لجن گرفتن می باشد. شاید شلنگ درین گرفته و یا خراب است و یا دستگاه به خوب تراز نیست. این موارد را بررسی و کولر را سرویس کنید تا مشکل حل شود.

وقتی سخن از معایب کولر گازی پرتابل می شود منظور ما بد بودن و بی کیفیت بودن این دستگاه ها نیست. همانگونه که قبلا توضیح دادیم به راحتی در محیط های کوچک می توانید از این کولر ها به عنوان یک گزینه عالی استفاده کنید اگر نوع مناسب آن را خریداری نمایید.

کولر های گازی پرتابل به راحتی در ایران سرویس دهی و پشتیبانی می شوند از این رو می توانید در صورت نیاز به مشاوره و یا نیاز به ارائه خدمات تعمیر و نگهداری کولر گازی پرتابل با مشاوران مادرwww.sunserviceco.com تماس گرفته و سئوالات خود را بپرسید.