لایل آبگیری نکردن ماشین‌ های لباسشویی

چرا ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند؟

امروزه لباسشویی یکی از وسایل پر‌کاربرد و پر استفاده در خانه‌ ها می‌ باشد. لباسشویی هم مانند هر وسیله دیگری گاهی در طی زمان دچار اختلال و مشکلاتی می‌ شود. یکی از مشکلات رایج در لباسشویی‌ ها عدم آبگیری می‌ باشد. در ادامه به عیب‌ یابی ماشین لباسشویی و دلایل بروز این مشکل می‌ پردازیم.

دلایل آبگیری نکردن ماشین‌ های لباسشویی

برای تعمیر درست ماشین لباسشویی، در ابتدا باید عیب یابی صورت بگیرد. دلایل آبگیری نکردن ماشین‌ های لباسشویی و راهکارهایی برای برطرف کردن آنها به شرح زیر می‌ باشد:

فشار آب

شیر برقی لباسشویی برای داشتن عملکردی مطلوب به حداقل فشار آب 20 psi نیاز دارد. به همین دلیل کم بودن فشار آب می‌ تواند یکی از دلایل عدم آبگیری صحیح ماشین لباسشویی باشد.

شیر تأمین آب خانگی

گاها عدم آبگیری لباسشویی به دلیل ایراد شیر آب منزل می‌ باشد. پس در صورت بروز این مشکل ابتدا از باز بودن شیر اطمینان حاصل کنید. اگر فکر می‌ کنید شیر آب مسدود شده است، برای تعویض آن اقدام کنید.

شیر برقی ماشین لباسشویی

شیر ورودی آب یا همان شیر برقی، در واقع مهم‌ ترین قطعه در بروز مشکلاتی همچون عدم آبگیری صحیح ماشین لباسشویی می‌ باشد. اگر شیر ورودی آب موجود در پشت لباسشویی خراب شده باشد، دستگاه به کندی از آب پر شده و یا اصلا پر نمی‌ شود.
دقت داشته باشید که خرابی شیر برقی گاهی باعث آبگیری زیاد ماشین لباسشویی هم می‌ شود. شیر ورودی آب برای عملکرد صحیح به ولتاژ مناسب و فشار آب کافی نیاز دارد.

صافی ها و شیلنگ‌ های تأمین آب لباسشویی

آبگیری ماشین لباسشویی به وسیله شیلنگ‌ های پلاستیکی موجود صورت می‌ گیرد. این شیلنگ‌ های لاستیکی برای تامین آب دستگاه به شیر آب شهری متصل می‌ شوند. طول برخی از این شیلنگ‌ ها به 2 الی 3 متر می‌ رسد.
در انتهای شیلنگ‌ ها، یعنی محل اتصال به شیر؛ فیلترها و صافی‌ های کوچکی وجود دارد که برای جلوگیری از ورود رسوبات آب به داخل دستگاه و شیر برقی استفاده می‌ شوند. به همین دلیل در زمان بروز مشکلی مانند عدم آبگیری لباسشویی باید شیلنگ‌ های تامین آب و صافی‌ ها مورد بررسی قرار بگیرند.
گاهی در طی زمان روی شیلنگ‌ ها ترک‌ هایی به وجود می‌ آید که سبب پارگی آن می‌ شوند. در بعضی مواقع هم این شیلنگ‌ ها پیچ خورده و یا جسم خارجی در آن گیر می‌ کند. تمام این‌ ها به گونه‌ ای باعث مسدود شدن شیلنگ و عدم آبگیری ماشین لباسشویی می‌ شود.
صافی‌ ها و فیلتر‌ها هم به مرور زمان به دلیل نشست و تجمع رسوبات، مقدار کمتری آب از خود عبور می‌ دهند.
برای کسب اطمینان از مسدود نبودن شیلنگ‌ ها و فشار آب می‌ توانید شیلنگ را از لباسشویی باز کرده و سر دیگر را درون یک سطل بگذارید. در صورت مسدود بودن شیلنگ یا صافی اقدامات لازم را برای تعویض آنها انجام دهید.
اگر فشار آب پشت شیر در حالت مطلوبی است، باید از تامین برق آن اطمینان حاصل کنید. این کار را می‌ توانید به وسیله مولتی‌متر و اندازه‌ گیری ولتاژ سلنوید‌های آن انجام دهید.
نکته: به دلایل خطرات برق گرفتگی توصیه می‌ شود این کار را به یک تعمیرکار ماهر واگذار کنید.
اگر ولتاژ شیر برقی هم در وضعیت مطلوبی قرار دارد، خراب بودن خود شیر می تواند دلیل بروز این مشکل باشد. پس باید به کمک یک تعمیرکار مجرب بررسی و تعویض شود.

سوئیچ سطح آب یا سوئیچ فشار

به طور کلی کنترل شیر برقی لباسشویی توسط تایمر یا برد الکترونیک و کنترل سطح آب توسط سوئیچ فشاری یا همان سوئیچ صورت می‌ گیرد. اگر برق به شیر نمی‌ رسد، ممکن است مشکل به وجود آمده به دلیل ایراد یکی از این قطعات باشد.
سوئیچ سطح آب در واقع یک سوئیچ فشاری است که ولتاژ برق ورودی به شیر برقی را کنترل می‌ کند. یعنی جریان از برد الکترونیکی یا تایمر به سوئیچ فشار و از این قطعه به شیر برقی می‌ رسد.
دقت داشته باشید که بعد از رسیدن آب به مقدار لازم در دیگ لباسشویی، سوئیچ فشاری جریان را از شیر برقی قطع کرده و آبگیری را متوقف می‌ کند. پس از آن جریان به موتور هدایت شده و مرحله چرخش شروع می‌ شود.
در این بین اگر سوئیچ آب ایراد داشته باشد، ممکن است قبل از رسیدن آب به مقدار کافی جریان را از شیر برقی قطع کند. در این حالت باید سوئیچ آب توسط یک تعمیرکار حرفه‌ ای بررسی و تعویض شود.

سلکتور، تایمر یا برد الکترونیکی

تایمر مکانیکی معمولا در مدل های قدیمی‌ تر لباسشویی استفاده می‌ شود. در مدل‌ های جدید لباسشویی به جای این قطعه از برد الکترونیکی استفاده می‌ شود. دقت داشته باشید وظیفه هدایت جریان الکتریکی به قطعات مختلف از جمله شیر برقی در حین مرحله آبگیری، بر عهده تایمر یا برد می‌ باشد.
در صورت وجود ایراد در تایمر، ولتاژ لازم برای عملکرد شیر برقی تامین نشده و آبگیری انجام نمی‌ شود. در این حالت بهترین کار تعویض تایمر یا برد می‌ باشد. برای تست عملکرد تایمر باید در حین مرحله آبگیری، ولتاژ کنتاکت‌ های تایمر یا پایانه‌ های الکتریکی برد اندازه‌ گیری شود.
نکته: به دلیل وجود خطر برق گرفتگی این کار حتما باید توسط یک تعمیرکار ماهر و کار درست صورت بگیرد.

کثیف بودن جا پودری

آب پس از رد شدن از شیر برقی به جا پودری می‌ رسد. سپس آب به حالت اسپری یا دوش حمام وارد بخش جاپودری می‌ شود. در صورت کیپ شدن سوراخ‌ های موجود در آن، فشار آب داخل جاپودری بسیار کم و یا قطع می‌ شود.
برای برطرف کردن این مشکل باید جا پودری را خارج کرده و با یک فرچه داخل مخزن اصلی جا پودری را به صورت کامل تمیز کنید.

عیب یابی ماشین لباسشویی

جمع بندی

اگر با وجود راه حل های ذکر شده باز هم مشکل آبگیری لباسشویی برطرف نشد، توصیه می‌ کنیم برای عیب‌ یابی ماشین لباسشویی و تعمیر آن حتما از یک تعمیرکار حرفه‌ ای کمک بگیرید. در نظر داشته باشید که عدم آبگیری صحیح ماشین لباسشویی می‌ تواند به دلیل خرابی میکروسوئیچ، کلید پاور و برد الکترونیک یا تایمر رخ دهد. در این صورت برای رفع این مشکل باید از کسی که در این زمینه تخصص کافی دارد کمک بگیرید.
آوش پایتخت ارائه دهنده خدمات مختلفی از جمله تعمیر ماشین لباسشویی در غرب تهران می‌ باشد. برای اطلاعات بیشتر و استعلام هزینه می‌ توانید با کارشناسان آوش پایتخت در ارتباط باشید.