تعمیر کار کولر گازی

همه چیز درباره تعمیر کولر گازی

با توجه به گرم‌ تر شدن هوا بدون شک همه ما به فکر راه انداختن کولر منزل خود خواهیم بود. قطعا کولرهای گازی‌ هم مانند تمام وسایل برقی دیگر در دنیا ممکن است روزی دچار مشکل شوند. کولر گازی سیستم تهویه‌ ای است که در طول سال چندین ماه به صورت مداوم روشن است، پس طبیعی است که اگر دچار مشکل شود. اما ممکن است چه مشکلاتی پیش بیاید که یک سیستم تهویه هوا نیاز به تعمیر پیدا می‌ کند؟ در این مطلب همه چیز درباره تعمیر کولر گازی را با شما در میان می‌ گذاریم.

چرا به تعمیر کولر گازی نیاز پیدا می‌کنیم؟

کولرهای گازی یا اسپلیت‌ ها نسبت به انواع سیستم‌ های تهویه مطبوع دیگری که در بازار وجود دارند؛ محبوب‌ تر هستند. اما بدون شک ممکن است که روزی دچار مشکل شده و به اصطلاح خراب شود. پس باید به فکر این باشید که قبل از این که خرابی‌ ها مشکلات بزرگی به وجود بیاورند، آن را رفع کنید. ممکن است در طی استفاده کولر گازی شما دچار مشکل شود. پس هر چه سریع‌ تر مشکل را رفع کنید، خطر و هزینه کمتری متوجه شما و دستگاه تهویه‌ تان خواهد بود.
در ادامه به مشکلات رایجی اشاره می‌ کنیم که در صورت مشاهده حتما باید سریع به فکر تعمیر یا سرویس کولر گازی خود باشید.

کولر گازی مانند قبل سرما تولید نمی‌ کند

ممکن است به تازگی متوجه شده‌ باشید که کولر گازی شما به جای این که هوای خنک وارد محیط کند، هوای گرم وارد می‌ کند یا مانند قبل خنکی آن را احساس نمی‌ کنید. این مشکل ممکن است به دلایل زیر رخ دهد.

کثیف بودن فیلتر هوا

فیلترهای هوا باید به صورت ماهانه تمیز شوند. اگر مدت زمان زیادی است که فیلتر هوا را تعویض یا تمیز نکرده‌ اید، پس حتما با احتیاط زیاد این بخش را چک کرده و تمیز کنید.

خرابی فن کندانسور

کندانسور بیرونی از ورود هوای گرم به داخل جلوگیری می‌ کند. پس اگر مشکلی در آن وجود داشته باشد، کولر گازی به خوبی نمی‌ تواند محیط را خنک کند.

خراب شدن برد الکتریکی

ممکن است برد الکتریکی نیم سوز شده باشد. خراب شدن برد الکتریکی در کولرهای گازی بسیار شایع است. پس اگر مشکلی در این بخش وجود داشته باشد، کولر گازی به درستی سرما تولید نمی‌ کند. حتی اگر برد بسوزد، کولر شما دیگر روشن نمی‌ شود.
در صورت وجود چنین مشکلی بدون فوت وقت با مراکز معتبر تعمیر کولر گازی تماس بگیرید.

کمپرسور بعد از چند دقیقه کار کردن خاموش می‌ شود

یکی دیگر از مشکلات رایجی که در کولرهای گازی ممکن است رخ دهد؛ خاموش شدن ناگهانی کمپرسور است. عوامل زیر می‌ توانند باعث به وجود آمدن این مشکل باشند:

 • کثیف بودن لوله‌ ها
 • بسته با نیم باز بودن شیر‌های کندانسور
 • خراب شدن خازن کمپرسور
 • حساس شدن اورلد
 • گرمای بیش از حد محیط
 •  قرار گرفتن مانع در بخش رو به رویی کندانسور
 •  خرابی فن کندانسور

رفع هرکدام از این مشکلات نیاز به یک فرد متخصص دارد. توصیه می‌ کنیم سرخود به فکر رفع آنها نباشید.

نشت آب از اپراتور یا یونیت داخلی

گرفتگی درین شایع‌ ترین علت به وجود آمدن این مشکل است.

یخ زدگی شبکه‌ های پنل

در موارد عادی شاهد چنین مشکلی نخواهید بود، بنابراین بهترین راه این است که ابتدا خودتان چک کنید که آیا پوشش گیاهی یا کثیفی زیاد شبکه‌ ها را مسدود نکرده‌ اند. ممکن است گرفتگی لوله‌ ها، کم یا تمام شدن گاز درون لوله‌ ها نیز باعث به وجود آمدن این مشکل شوند. بدون شک کار شارژ مجدد گاز درون لوله‌ ها نیاز به یک متخصص متبحر داشته و باید حتما از یک تعمیرکار کمک بخواهید.

خاموش نشدن کولر گازی

بدون شک نه تنها کولر گازی بلکه هر وسیله دیگری، اگر به صورت مداوم روشن باشد دچار خرابی می‌ شود. اگر متوجه شده‌ اید که کولر گازی شما به صورت مداوم روشن است و خاموش نمی‌ شود، فورا به تعمیرکار زنگ بزنید. علت این مشکل ممکن است به وجود آمدن ایراد در کنترل‌ های الکترونیکی یا ترموستات کولر گازی باشد. اگر فورا به فکر تعمیر کولر گازی نباشید، گاز کولر خالی خواهد شد.

دیگر مشکلات شایع در کولر گازی

کولرهای گازی ممکن است دچار مشکلات دیگری شوند از جمله:

 • احساس بوی سوختگی
 • سر و صدای غیر طبیعی
 • لرزش کمپرسور
 • کار نکردن فن پنل داخلی
 • وجود برفک روی لوله‌ها
  و ….

هرکدام از این مشکلات به دلیل ایراد در بخش‌ های داخلی است. در نظر داشته باشید که کولر گازی برق زیادی به خود می‌ کشد. پس قبل از این که بخواهید خودتان یک بررسی ساده انجام دهید، مطمئن شوید برق ساختمان قطع شده است. در صورت ادامه دار بودن مشکلات باید با یک مرکز تعمیر کولر گازی معتبر تماس بگیرید.

چرا باید مرتب کولر گازی خود را سرویس کنیم؟

معمولا کولر گازی‌ ها دو نوع هستند. یا تنها عملکرد سرمایشی دارند و یا هم عملکرد سرمایشی و هم عملکرد گرمایشی را با هم دارند. در مورد نوع اول که سالی یک بار سرویس کردن آن لازم است. اما در مورد دوم باید هر 6 ماه یک بار و با عوض شدن استفاده از کولر گازی حتما آن را سرویس کنید.
در طول استفاده از کولر گازی ممکن است نقص‌ های کوچکی پیش بیاید که در ظاهر مشکلی وجود ندارد، اما به مرور زمان خواهید دید که نه تنها مشکل بزرگ‌ تر شده بلکه مشکلات دیگری هم به آن اضافه شده است.
سرویس‌ های دوره‌ ای که برای کولر گازی خود انجام می‌ دهید، سبب می‌ شود تا از همان ابتدا مشکل هر چند ساده و هر چند کوچک تشخیص داده شود. پس در همان مراحل ابتدایی مشکل رفع شده و دیگر نیازی به نگرانی نخواهد بود.
علاوه بر این ممکن است در طول استفاده بعضی از قطعات مصرفی دچار استهلاک شوند. بهتر است قبل از این که قطعه از کار بیفتد آن را عوض کنید.

برای تعمیر کولر گازی به کجا مراجعه کنیم؟

بدون شک اگر چرخی در بازار زده باشید با مدل‌ ها و برندهای مختلف کولر گازی رو به رو می‌ شوید. هر کدام از این مدل‌ ها و برندها در صورت داشتن مشکل به تعمیرکار و سرویس‌کار خبره و آشنا با آن نیاز دارند. بنابراین فارغ از این که مدل کولرگازی شما چیست یا چه برندی دارد؛ بهتر است با مراکز و خدمات معتبری که در زمینه تعمیر اسپلیت‌ و انواع کولر گازی  مهارت دارند تماس بگیرید. شرکت آوش پایتخت به عنوان یک مجموعه معتبر در زمینه خدمات تعمیرات لوازم خانگی و صنعتی گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. لازم به ذکر است که این مجموعه با کیفیت بالا و هزینه کم، خدمات خود را ضمانت می‌ کند.