تعمیر کولر گازی در تهران

سرویس کولر گازی با قیمت مناسب قبل از شروع سرما

سرویس کولر گازی در ابتدای شروع فصل سرما یکی از دغدغه‌ های افرادی است که از کولر گازی خود برای گرمایش نیز بهره می‌ برند. به همین دلیل سرویس کولر گازی در فصل سرما مانند سرویس کولر گازی در فصل گرما اهمیت دارد. در این مقاله به اهمیت سرویس کولر گازی در فصل سرما و مشکلات رایجی که برای کارکرد گرمایشی کولرهای گازی پیش می‌ آید، پرداخته‌ ایم، پس اگر از افرادی هستید که از سیستم گرمایشی کولر گازی خود بهره می‌ برید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

آیا کولر گازی شما دارای سیستم گرمایشی است؟

قبل از هر چیز بهتر است این مورد را در کولر گازی محل سکونت خود چک کنید تا مطمئن شوید این وسیله دارای سیستم گرمایشی است. امروزه اکثر کولرهای گازی تولید شده هم دارای سیستم سرمایشی و هم دارای سیستم گرمایشی است. ولی برای تشخیص این امر می‌ توانید کلمه گرمایش یا Heat را بر روی کولر گازی نگاه کرده تا از سیستم گرمایشی آن اطمینان حاصل کنید. همچنین در اکثر اوقات بر روی ریموت کولر گازی عکس خورشید و یا کلمه گرما نیز وجود دارد تا نشان‌ دهنده سیستم گرمایشی کولر گازی باشد.

در صورتی که چنین نشانه‌ هایی بر روی کولر گازی شما وجود دارد، ولی از حالت سرد کردن خارج نمی‌ شود، یعنی دستگاه نیز به تعمیر کولر گازی دارد تا سیستم گرمایشی آن راه بیفتد. البته لازم به ذکر است که برای شروع به کار حالت گرمایشی کولر گازی نیاز به 3 دقیقه زمان است و در صورتی که این امر بیش از 10 دقیقه طول بکشد، نیاز به تعمیر کولر گازی وجود دارد.

چرا سرویس کولر گازی در فصل سرما اهمیت دارد؟

در صورتی که می‌ خواهید از سیستم گرمایشی کولر گازی خود بهره ببرید، حتما باید نسبت به سرویس کولر گازی اقدام کنید. زمانی که کولر گازی را در حالت گرمایش روشن می‌ کنید، اگر دستگاه دارای آلودگی و گرد و غبار باشد، به دلیل گرم شدن پنل آلودگی داخل کولر بیشتر شده و منجر به گرفتگی بیشتر پنل می‌ شود. چنین موردی موجب می‌ شود راندمان کولر گازی پایین بیاید و در نهایت به پنل کولر گازی آسیب وارد شود. به همین دلیل نیاز به سرویس کولر گازی در ابتدای فصل سرما وجود دارد. بهترین زمان برای سرویس کولر برای استفاده از سیستم گرمایشی، مهر و آبان است که شروع فصل سرما محسوب می‌ شود.

عوامل تاثیرگذار بر روی عدم کارکرد گرمایشی کولرهای گازی

کار نکردن سیستم گرمایشی کولرهای گازی از عوامل مختلفی نشات می‌ گیرد که هر کدام از این عوامل در صورت بی‌ توجهی می‌تواند منجر به خراب شدن کامل کولر گازی شود. در ادامه با عوامل تاثیرگذار بر روی عدم کارکرد گرمایشی کولر گازی آشنا خواهید شد. در صورتی که سیستم گرمایشی کولر گازی شما کار نکرد، ممکن است مشکل از یکی از عوامل گفته شده در زیر باشد، از این رو لازم است سریعا با تعمیرکار تماس گرفته و نسبت به تعمیر کولر گازی اقدام نمایید.

 • کمبود گاز مبرّد
  از مهم‌ ترین مواردی که منجر به کار نکردن سیستم گرمایشی کولر گازی می‌ شود، کمبود گاز مبرد است. گاز مبرد چه در کارکرد سرمایشی کولرهای گازی و چه در کارکرد گرمایشی آن تاثیر مستقیمی داشته و می‌ تواند یکی از مهم‌ ترین عواملی باشد که بر روی عدم کارکرد سیستم گرمایشی تاثیر می‌ گذارد. برای رفع این مشکل نیاز به شارژ کردن گاز مبرد کولر گازی وجود دارد که این کار باید توسط تعمیرکار انجام پذیرد. گفتنی است در صورتی که سرویس کولر گازی به صورت دوره‌ ای انجام شود، احتمال بروز این مشکل بسیار کمتر خواهد بود.
 • کثیف بودن فیلترهای هوای کولر گازی
  یکی دیگر از عواملی که می‌ تواند بر روی کارکرد سیستم گرمایشی کولر گازی تاثیر بگذارد، وجود آلودگی و کثیفی در فیلترهای هوای کولرهای گازی است. فیلتر هوا یکی از مهم‌ ترین اجزای کولر گازی است که در کارکرد بهینه کولر گازی نقش به‌ سزایی ایفا می‌ کند و موجب افزایش راندمان سرمایشی و یا گرمایشی کولر گازی می‌ شود. در صورتی که فیلترهای گازی کثیف شده باشد نیاز به تعویض آنها توسط تعمیرکار وجود دارد و عدم تعویض آنها می‌ تواند موجب خراب شدن باقی قطعات کولر گازی نیز شود.
 • خراب شدن فن داخلی کولر گازی
  خراب شدن فن داخلی کولر گازی می‌ تواند موجب عدم کارکرد سیستم گرمایشی دستگاه و همچنین خراب شدن دیگر اجزای دستگاه نیز شود. فن داخلی بر روی کیفیت باد کولر گازی تاثیر گذاشته و قدرت پرتاب و عملکرد آن را کاهش می‌ دهد. برای رفع این مشکل بهترین راه تعویض فن معیوب کولر گازی است.
 • خراب شدن ترموستات کولر گازی
  از دیگر مواردی که موجب عدم کارکرد سیستم کولر گازی می‌ شود، خراب شدن ترموستات کولر گازی است. ترموستات وظیفه گرم کردن را برعهده داشته و در صورت خراب شدن نمی‌ تواند گرمایش کولر گازی را ممکن سازد.
 • خراب شدن برد الکتریکی کولر گازی
  برد الکتریکی کولر گازی یکی از مهم‌ ترین قطعات دستگاه کولر گازی به شمار می‌ آید. این قطعه را می‌ توان به عنوان مغز دستگاه به شمار آورد. به طوری که به کمک برد دستگاه است که قسمت‌ های مختلف، کنترل و با هم هماهنگ می‌ شوند. به همین دلیل به وجود آمدن هر گونه مشکل و نقص در این قطعه می‌ تواند موجب گرم نشدن کولر گازی در زمستان شود. برای تعمیر و یا تعویض برد دستگاه نیاز به تعمیرکاران با تجربه وجود دارد تا در کمترین زمان ممکن ایراد را پیدا کرده و اقدام به رفع آن نمایند.
 • خراب شدن شیر برقی چهار طرفه کولر گازی
  شیر برقی چهار طرفه کولر گازی قابلیت سرمایش و گرمایش را ممکن می‌ سازد. به کمک این قطعه هوای سرد و یا گرم در پنل دستگاه توزیع می‌ شود. در صورتی که این قطعه خراب شده باشد، کولر گازی به جای باد گرم، باد سرد تولید می‌ کند. بهترین راه برای رفع این مشکل تعمیر و یا تعویض قطعه شیر برقی چهار طرفه است.
 • خراب شدن سنسور دمایی کولر گازی
  سنسور دمایی کولر گازی و یا ترمیستور قابلیت تشخیص دما را داشته و کارکرد آن به این صورت است که با تغییر دما، مقاومت آن تغییر می‌ کند. پس از آن تغییرات به وجود آمده به برد دستگاه ارسال می‌ شود و با توجه به نوع دما، به کولر گازی فرمان تولید هوا با دمای مذکور داده می‌ شود. در صورتی که این سنسور خراب باشد، کولر گازی به جای باد گرم، باد سرد تولید خواهد کرد. برای رفع این مشکل تعمیر و یا تعویض سنسور دمایی کولر گازی توسط تعمیرکار مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

سخن پایانی
در صورتی که می‌ خواهید از کولر گازی خود به عنوان سیستم گرمایشی بهره ببرید، حتما سرویس کولر گازی را توسط یک سرویس‌کار با تجربه انجام دهید. برای این کار می‌ توانید به سرویس‌ کاران آوش پایتخت اطمینان کرده و سرویس کولر گازی خود را در فصل سرما به دست آنها بسپارید. همچنین در صورتی که بدون انجام سرویس کولر گازی، دستگاه را روشن کردید و آن را برای روی مود گرمایشی قرار دادید ولی کولر گازی باد سرد تولید کرد، بهتر است سریعا با یک تعمیرکار تماس گرفته و به دنبال تعمیر کولر گازی باشید. خوب است بدانید که آوش پایتخت تعمیر کولر گازی پونک و به طور کل تعمیر کولر گازی در غرب تهران را انجام خواهد داد.