تعمیر کولر گازی در غرب تهران

تعمیر کولر گازی پونک

کولر گازی یکی از دستگاه‌ هایی است که امروزه تقریبا در تمام ساختمان ‎‌های مسکونی و اداری مدرن مورد استفاده قرار می‌ گیرد. کولر گازی‌ های موجود در بازار ایران در انواع برندها و مدل‌ های متنوعی عرضه می‌ شوند و روز به روز از نظر کیفیت و تکنولوژی به‌کار رفته پیشرفته‌ تر می‌ شوند.
این سیستم سرمایشی گرمایشی نیز مانند هر دستگاه دیگر ممکن است در طولانی مدت دچار ایراداتی شود و از عملکرد خود باز بماند. در این محتوا از آوش پایتخت ما قصد داریم به بررسی ایرادات متداول اسپلیت‌ ها بپردازیم و توصیه‌ های لازم جهت تعمیر آن را برای شما بازگو کنیم. تا انتها ما را همراهی نمایید.

 

تعمیر کار کولر گازی

 

چه مواقعی تعمیر کولر گازی ضروری است؟

کولرگازی‌ ها با نیروی الکتریسیته کار می‌ کنند. از این رو عواملی مانند نوسانات برق، استفاده بیش از حد از دستگاه، ضربه خوردن، خرابی قطعات و… می‌ تواند در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد نماید. در این زمان نیاز به تعمیر دارد. برای جلوگیری از خرابی بیشتر کولر گازی و انتقال ایرادات به قسمت‌ های دیگر بهتر است تعمیر اسپلیت را هر چه سریعتر انجام دهید.

رایج‌ ترین عیوب کولر گازی و تعمیر آنها

کمبود گاز اسپلیت

در صورتی که لوله‌ های رفت و برگشت کولر گازی یخ می‌ زند و یا پنل کولرگازی و شبکه کندانسور کولر گازی دچار یخ زدگی شده اند، به احتمال زیاد کولر گازی نیاز به شارژ گاز خواهد داشت. همچنین، کاهش سرمایش کولر گازی و صدا دادن در حین کار کردن از دیگر علائم کمبود گاز کولر گازی می‌ باشد. تشخیص اینکه چه مقدار از گاز کولر خالی شده است بر عهده متخصصینی که متعهد به کارشان می‌ باشد است. کارشناسان متعهد در شرکت تعمیر کولر گازی پونک مقدار دقیق گاز مورد نیاز را به اطلاع شما می‌ رسانند.

رفع مشکل کمبود شارژ گاز کولر گازی

برای نصب اسپلیت به 5 متر لوله نیاز است. در صورتی که به هر دلیلی، بیش از 5 متر لوله نیاز داشته باشیم، به همان نسبت نیز به شارژ گاز اضافی نیز نیاز خواهد بود. میزان شارژ اضافی از۲۰گرم تا ۳۰ گرم متغیر است که با ترازو قابل اندازه گیری می باشد.
در برخی مواقع شل بودن شیرهای برنجی کولر سبب خالی شدن گاز کولر می‌ شود. برای این منظور حتما بعد از شارژ مجدد گاز، شیرهای برنجی دستگاه را با آچار آلن سفت ببندید.
یکی دیگر از علل خالی شدن گاز کولر گازی نشتی در سیستم پنل، کندانسور یا لوله های کولر گازی است. با توجه به این مسئله بعد از رفع نشتی کولر گازی و وکیوم کردن کل مدار سیستم، شارژ گاز کولر گازی را کامل کنید.

خروج باد گرم از کولرگازی

از رایج‌ ترین علل خروج باد گرم از کولر گازی می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

ظرفیت کم کولر گازی

برخی مواقع علت خروج باد گرم از دستگاه، دلیل خرابی آن نیست. بلکه ظرفیت کولرگازی جوابگوی متراژ مکان مورد نظر نمی‌ باشد. بنابراین حتما در زمان خرید اسپلیت به این نکته دقت داشته باشید.

کثیف بودن فیلتر هوا کولر گازی

اگر فیلتر کثیف یا دچار گرفتگی گرد و غبار باشد، می‌ تواند موجب اختلال در عملکرد صحیح ترموستات و عبور جریان هوای خنک در داخل مجاری شود. بهتر است با انجام سرویس‌ های منظم از بوجود آمدن این مشکلات پیشگیری نمایید.

تنظیم نادرست ترموستات

در این مواقع ابتدا دمای کولر را 5 تا 6 درجه پایین تر از دمای اتاق تنظیم کنید. سپس عملکرد دستگاه را بررسی نمایید. همچنین روشن شدن کمپرسور و فن بیرونی را کنترل کنید. در صورتی که ترموستات خراب باشد، دستگاه کار می‌ کند اما باد سرد نمی‌ دهد. در این وضعیت بایستی نسبت به تعویض یا تعمیر ترموستات اقدام نمایید.

گرفتگی مسیر گاز در لوله ها

گرفتگی و انسداد در مسیر گاز از جمله شیرها، شلنگ‌ ها، لوله مویی و لوله مسی رفت و برگشت کولر، می‌ تواند دلیل خنک نکردن کولر گازی باشد. در این شرایط به کمک یک تکنسین ماهر می‌ توانید مدار کولر را با ازت شستشو و تمیز نمایید.

نشتی و آبریزی پنل داخلی کولر گازی

علت‌ های احتمالی آبریزی پنل داخلی کولر گازی عبارت است از:

مسدود شدن مسیر تخلیه (درین) کولرگاز

انسداد این کانال می‌ تواند مانع تخلیه آب و تجمع آن در سینی کف پنل داخلی و نتیجتا نشتی از پشت پنل داخلی شود. در صورتی که علت مسدود شدن رسوب گرفتن لوله ‎‌ها باشد، بایستی نسبت به تمیز کردن و رسوب‌ زدایی آنها اقدام نمایید.

شکستگی سینی پنل داخلی

یکی دیگر از علت‌ های احتمالی نشتی از پنل داخلی می‌ تواند سوراخ شدن یا آسیب دیدن سینی کف باشد. برای رفع این مشکل سینی پنل بایستی تعویض شود.

خارج شدن لوله ی درین از جای مناسب

برخی مواقع لوله‌ درین تا خورده یا در شیب نامناسبی قرار گرفته است. در این صورت، آب جمع شده در پنل نمی‌ تواند به بیرون هدایت شود و بعد از جمع شدن و سرریز شده و سبب نشتی می‌ گردد.

خرابی پمپ درین

پمپ درین در مواقعی استفاده می‌ شود که امکان دفع آب حاصل از رطوبت با شیب ملایم وجود ندارد. در صورت خرابی پمپ بایستی نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام نمایید.

خاموش شدن ناگهانی کولر گازی

دلایل زیادی برای آف شدن ناگهانی اسپلیت وجود دارد که در ادامه به اصلی‌ ترین آنها می‌ پردازیم:

اتصال در سیستم برق کشی خانه و یا اتصالات برقی کولر گازی

کولر‌های گازی برای راه اندازی به 220 ولت برق نیاز دارند. اگر به دلیل اتصال در سیستم سیم کشی خانه این تناوب ولتاژ به وجود بیاید، هر بار برد فرمان توقف کولر گازی را خواهد داد.
از طرف دیگر مواردی مانند برق دزدی، اتصال ناکافی، قطع اتصال، خراب شدن خازن و… می‌ تواند موجب از کار افتادن ناگهانی دستگاه گردد. در این شرایط باید تعمیرکار این مشکل را با بررسی میزان برق ورودی به اسپلیت و آمپر هر یک از اجزا الکترونیکی کولرگازی بررسی نماید.

خراب شدن برد کولر گازی

برد اسپلیت مرکز فرمان‌ دهی کولر است. اگر این برد دچار مشکل شود یا فرسوده گردد، دائما اطلاعات غلط به دستگاه ارسال می‌ کند و می‌ تواند یکی از دلایل آف شدن کولر گازی باشد. دقت داشته باشید که تعمیر برد را حتما به یک تعمیرکار حرفه‌ ای بسپارید.

خراب شدن کمپرسور کولر گازی

برای اینکه کولر گازی شروع به کار کند، کمپرسور باید استارت کند. پس اگر پس از اینکه کولر را روشن کردید بلافاصله با صدایی مواجه شدید و یا کولر گازی بدون صدا و در عرض چند ثانیه خاموش شد احتمال دارد کمپرسور خراب شده باشد که بایستی نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمایید.

نیم سوز شدن موتور کمپرسور

موتور کمپرسور اگر نیم سوز شده باشد، توان لازم برای کارکردن طولانی مدت را ندارد و پس از چند لحظه کار کردن خاموش می شود. برای تعمیر موتور کمپرسور ابتدا مسیر گردش گاز و سلامت رله را هم بررسی کرد. اگر عیب از این دو باشد، روی موتور کمپرسور تاثیر خواهد گذاشت.

خرابی در ترموستات

ترموستات دمای محیط را کنترل و تنظیم می‌کند. در صورت خرابی این قطعه، تعادل خاصی وجود ندارد و ممکن است در هر زمانی خیلی زود فرمان توقف و خاموش شدن کولرگازی را بدهد.

سرویس کولر گازی

توجه داشته باشید که سرویس به موقع کولر گازی از بروز چنین مشکلاتی در فصل گرما جلوگیری می‌ نماید و هزینه تعمیرات کولر گازی به شما تحمیل نخواهد شد.

تعمیر کولر گازی در پونک

تعمیر کولرگازی در غرب تهران توسط مجموعه آوش پایتخت با بهره‌ گیری از تکنسین‌ های مجرب و حرفه ای آماده خدمت رسانی در زمینه تعمیر کولر گازی به شما عزیزان است.