تعمیر چیلر

تعمیر چیلر جذبی

افراد یا مراکزی که نیاز به خدمات تعمیر چیلر جذبی دارند، معمولاً دارای تجهیزات تناژ بالا و موتور خانه هستند. از همین رو باید در نظر داشته باشید که روند تعمیر چیلر در چنین شرایطی از یک تعمیرکار فنی معمولی بر نمی‌ آید و فقط افراد متخصص و با تجربه در این زمینه می‌ توانند آنها را تعمیر کنند. متخصصین ما با سالها تجربه در زمینه تعمیر انواع دستگاه های تهویه صنعتی و چیلرهای جذبی در ادامه این مطلب از سایت آوش پایتخت توضیحاتی را در خصوص تعمیر چیلر با شما در میان خواهند گذاشت تا در زمان انتخاب شرکت یا افراد مورد نظر برای تعمیر تجهیزات خود، انتخاب بهتری داشته باشید.

 

آشنایی با چیلر جذبی

آشنایی با عملکرد چیلر جذبی اجازه می‌ دهد تا با روند کاری این تجهیزات بیشتر آشنا شویم و بخش‌ های مختلف این دستگاه‌ ها و وظیفه آنها را بشناسیم. به طور کلی در سیستم‌ های تهویه و خنک کننده چیلر‌ها را می‌ توان به دو دسته چیلر جذبی و تراکمی تقسیم کرد. افرادی که به دنبال تعمیر مینی چیلر نیز هستند بهتر است که با این دو نوع محصول بیشتر آشنا شوند. چیلر‌های جذبی را به دو دسته اصلی چیلر جذبی دو اثر و تک اثر تقسیم می‌ کنند. در این تجهیزات محفظه‌ ای به نام ابزوربر (absorber) و اپراتور قرار دارد که وظیفه تبادل دما را برعهده دارند. روند کاهش دمای آب و ایجاد سرما در این تجهیزات با عملیات تبخیر انجام می‌ گردد. علاوه بر این موارد در کنار اپراتور یک پمپ با نام پمپ مبرد نیز فعالیت می‌ کند که وظیفه انتقال آب را بر عهده دارد.

روند کاری چیلر جذبی

قبل از پرداختن به تعمیر چیلر جذبی و نکات مربوط به آن بهتر است با روند کاری یا سیکل فعالیت این محصولات آشنا شوید. این کار باعث می‌ شود تا در صورت بروز هرگونه مشکل در بخش‌ های مختلف این تجهیزات، آمادگی مقابله با آن را داشته باشید. در اولین مرحله مایع خنک کننده که آب مقطر است وارد محفظه اپراتور شده و وجود فشار خلا باعث تبخیر این مایع در دمای ۵ درجه سانتیگراد می‌ گردد. سپس با استفاده از یک ماده جاذب رطوبت که معمولاً نمک‌ های رطوبت گیر لیتیوم بروماید هستند، فشار محفظه از اپراتور کاهش پیدا می کند. لیتیوم بروماید نوعی نمک است که به صورت محلول در این دستگاه مورد استفاده قرار می‌ گیرد. محلول رقیق شده نهایی به وسیله جذب رطوبت، با کمک پمپ سمت ژنراتور فرستاده می شود. وظیفه ژنراتور انتقال انرژی حرارتی به مدار لیتیوم بروماید می‌ باشد که باعث جداسازی آب مقطر از محلول لیتیوم بروماید خواهد شد. در مرحله بعدی مبرد یا خنک کننده وارد چرخه اپراتور شده و محلول غلیظ شده به سمت ابزوربر میرود.

انتخاب شرکت مناسب برای تعمیر چیلر جذبی

این روزها شرکت‌ ها و افراد مختلفی برای تعمیر چیلر اعلام آمادگی می‌ کنند که باید برای انتخاب گزینه مناسب در میان آنها پارامترهای مختلفی را مد نظر قرار دهیم. در ادامه این بخش فاکتورهایی که باید مراکز تعمیر چیلر جذبی داشته باشند را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

  • در اختیار داشتن تعمیرکاران آموزش دیده و دادن اطلاعات به روز به این افراد
  • ارائه سریع ترین و بهترین راه حل برای تعمیر چیلر جذبی یا تعمیر مینی چیلر و… به مشتریان
  • سرعت بالای انجام تعمیرات برای جلوگیری از هرگونه اختلال در محل استفاده از چیلر
  • داشتن ابزارهای تعمیرات تخصصی چیلر با کیفیت
  • در اختیار داشتن تعمیرکاران با تجربه در زمینه ارائه خدمات مربوط به چیلرهای ابزوربشن
  • ارائه خدمات سیار به نقاط مختلف در سریع‌ترین زمان ممکن

مجموعه آوش پایتخت با دارا بودن تمامی ویژگی‌های ذکر شده گزینه ای بسیار مناسب برای تعمیر چیلر جذبی است.

عیب یابی چیلر جذبی

یکی از مهم ترین قدم‌ ها برای تعمیر چیلر جذبی، عیب یابی محصولات است. برای این کار حتماً باید نشانه‌ های خرابی چیلر جذبی را مورد بررسی قرار داده و با توجه به مشکلات به وجود آمده راهکار مد نظر را اجرا کنید. معمولا اولین نشانه‌ ها در چنین شرایطی عبارتند از کریستال گرفتن چیلر جذبی، خاموش شدن‌ های مکرر، نرسیدن دمای مناسب و… برای حل مشکلات معمولاً باید در واتر باکس‌ ها را باز کرده و وضعیت لوله‌ ها و سلامت آنها را مورد بررسی قرار دهید. در ادامه مشکلات رایج به وجود آمده برای چیلر جذبی را خدمت شما مطرح کرده و نکاتی را در این زمینه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

رسوب گرفتن تیوب‌ های برج خنک کننده

تیوب‌ هایی که در مسیر خنک کننده از ابزوربر به کندانسور هستند، به دلیل محل قرارگیری خود دارای پتانسیل بالایی برای رسوب‌ گذاری می باشند. این رسوب گذاری‌ ها باعث کاهش قدرت خنک کنندگی چیلر جذبی و پایین آمدن ضریب انتقال حرارت خواهد شد. این رسوب‌ ها از جنس کلسیم و منگنز می‌ باشند و رنگ آنها خاکستری مایل به سفید است. برای پاکسازی این نوع رسوب باید از اسید سولفامیک استفاده کنید. همچنین در مراحل بعدی برای خنثی نمودن اثرات اسیدی پس از شستشو از سود سوز آور می‌ توانید بهره بگیرید. در ضمن گاهاً مشاهده می‌ شود که مواد چسبنده مختلف مانند گل و لای به این رسوبات می‌ چسبند و مشکلات مختلفی را به وجود می‌ آورند. برای پاکسازی این رسوبات می‌ توانید از مواد شیمیایی مانند پراکسید هیدروژن یا اسیدهای آلی استفاده کنید.

رسوب گیری در جداره تیوب‌ های چیلر جذبی

برای پاک کردن نیرو سوپ‌ ها می‌ توانید با استفاده از یک برس نرم تک تک این موارد را تمیز کرده و سپس با استفاده از فشار آب آنها را کاملاً پاک کنیم. همچنین در قدم بعدی اسید شویی به ما اجازه می‌ دهد تا به شکل کامل رسوب‌ های به وجود آمده را کاملا از بین ببریم. در روند انجام این مرحله تعمیرکاران باید حتماً در نظر داشته باشند که به هیچ عنوان از برس‌ های سیمی استفاده نکنند، چرا که این کار باعث آسیب رسیدن به این قسمت‌ ها خواهد شد و در طولانی مدت می‌ تواند مشکلات مختلفی را پیش روی شما بگذارد.

تست ازت و نشتی چیلر جذبی

معمولاً مشاهده می‌ شود که بعد از چند سال فعالیت چیلرهای جذبی به دلیل فرسایش بخش‌ های مختلف دچار نشتی می‌ شود. در صورتی که نشتی به وجود آمده از طرف تیوپ‌ ها باشد، ورود آب به داخل چیلر جذبی و از بین رفتن کاربری لیتیوم بروماید خواهد شد. در چنین شرایطی اول باید تمام مواد داخل چیلر را خالی کنید، سپس با استفاده از تست از محل دقیق نشتی را مشخص نمایید. در نظر داشته باشید که استفاده از گازهای مختلف مانند اکسیژن، هوا و… برای تست نشتی به هیچ وجه مجاز نمی باشد و صرفاً باید از گاز ازت استفاده کرد. همچنین برای تعمیر چیلر جذبی و انجام آزمایش نشتی از گاز نیتروژن خشک نیز می‌ توان استفاده کرد. فشار گاز خشک نیتروژن باید حداکثر بین ۸ تا ۱۰ psi باشد که بسته به برند تولید کننده چیلر جذبی این عدد می‌ تواند متفاوت باشد. البته در بسیاری از چیلر‌ها نیز تا ۳ psi فشار نیز برای انجام تست کافیست. بعد از فرستادن گاز در لوله‌ ها و سایر بخش‌ های سیستم، نیاز است که از محلول آب و صابون برای تعیین نشتی در مکان‌ های مشکوک مانند محل جوش‌ ها و… استفاده کرد. در صورتی که در روند انجام کارها متوجه شدید تعداد تیوب‌ های آسیب دیده پایین تر از پنج درصد تعداد کل تیوب‌ ها است، لوله مورد نظر را با استفاده از کورکن برنجی مسدود نمایید.

جداسازی تیوب‌ ها

یکی از مراحل تعمیر چیلر جذبی که از ناحیه تیوب دچار مشکل شده است، ریتیوب کردن است. در چنین شرایطی اگر تعداد بالایی از لوله‌ های چیلر دچار مشکل شده باشند و آسیب دیدگی به صورت متوالی در بخش‌ های مختلف کندانسور و سایر قسمت‌ ها ادامه پیدا کند؛ باید کل لوله تعویض گردد. برای این کار باید محفظه داخلی چیلر را باز کرد و همه تیوب‌ های قبلی را جدا نمود. بعد از آن نوبت به جایگذاری تیوپ‌ های جدید در داخل چیلر می‌ رسد. همچنین در نهایت باید برای آب بندی و نگه داشتن آنها تیوب‌ ها را والس زد. از سوی دیگر برای داشتن اطمینان بیشتر از صحت انجام تعمیرات باید مجدداً تست انجام شود تا مطمئن شویم که هیچ گونه نشتی در هیچ کدام از قسمت های چیلر وجود ندارد.

سرویس‌ دهی چیلر جذبی

یکی از موارد بسیار مهمی که در زمان تعمیر چیلر جذبی باید مد نظر قرار داد، سرویس دهی این محصولات و بررسی بخش‌ های مختلف برای پیشگیری از بروز عیوب احتمالی است. این سرویس دهی‌ ها معمولا به صورت دوره‌ ای انجام می‌ شوند. انجام این سرویس‌ ها در دوره‌ های تاریخی منظم باعث می‌ شود تا بتوانید از خراب شدن قسمت‌ های مختلف چیلر جذبی جلوگیری کنید. شرکت‌ های حرفه‌ ای که در زمینه تعمیر چیلر جذبی یا تعمیر مینی چیلر و… فعالیت دارند، همواره در زمان انجام تعمیرات مربوط به بخش‌ های مختلف، سلامت سایر قسمت‌ های این تجهیزات را مورد بررسی دقیق قرار می‌ دهند. این کار باعث می‌ شود تا مجبور به پرداخت هزینه‌ های اضافه در آینده دور یا نزدیک نباشید.

سخن نهایی

در این مطلب سعی شده تا نکات مهم در زمینه انتخاب مرکز مناسب برای تعمیر چیلر جذبی را با شما در میان بگذاریم و از طرفی کمک کنیم تا با برخی از عیوب احتمالی و مشکلات این محصولات بیشتر آشنا شوید. اما نکته اساسی که حتماً باید آن را به یاد داشته باشید این است که قطعاً موارد گفته شده تمامی مشکلات مربوط به چیلر جذبی نیست. از همین رو بهتر است در صورت بروز هرگونه مشکل با افرادی که تخصص و تجربه کافی در این زمینه دارند مشورت نمایید. همچنین هیچ گاه به صورت خودسرانه اقدام به تعمیر و یا سرویس دهی چیلر جذبی نکنید. چرا که تجربه ما در این زمینه نشان می‌دهد انجام هرگونه اقدام خودسرانه برای تعمیر چیلر باعث آسیب رسیدن به بخش‌ های دیگر آن خواهد شد و هزینه نهایی تعمیرات را افزایش میدهد.