بهترین تعمیرکار کولر گازی آوش پایتخت

آشنایی با مشکلات متداول کولر گازی

با فرا رسیدن فصل گرما، استفاده از کولرهای گازی دوباره به اوج خود می رسد. امروزه در اکثر منازل مسکونی از انواع مختلف کولر برای خنک سازی استفاده می‌ کنند. در فصول تابستان استفاده از کولرهای گازی به طور چشمگیری افزایش می‌ یابد. پس از گذر چندین ماه سرد و بدون استفاده ماندن کولرها و بررسی نکردن آنان، گاهی برخی از مردم در هنگام استفاده مجدد از کولرهای گازی در فصل‌ های گرم با مشکلاتی مواجه می‌ شوند. همانند تمامی وسایل برقی، کولرهای گازی نیز به سرویس‌ های منظم نیاز دارند. برخی از گجت‌ های هوشمند مانند Smart ac controllers کاربران را از مشکلات متداول و دوره‌ های سرویس آگاه می کنند، با این حال انجام بررسی و چک کردن به صورت شخصی نیز بسیار مهم است.

 

سرویس کولرگازی

 

مشکلات رایج کولر گازی

آشنایی با مشکلات متداول کولر گازی به شما کمک می‌ کند پیش از این که آسیب جدی به دستگاه وارد شود؛ مشکلات را پیدا کنید.

نشت آب در قسمت درون منزل

اگر کولر گازی دچار نشت آب شود، یعنی تعمیر و نگهداری کولر به تاخیر افتاده است. نشت آب از یک کولر گازی به دلیل مسدود شدن مسیر تخلیه میعانات سیستم به وسیله قارچ‌ ها و یا جلبک‌ ها می باشد. البته خراب شدن پمپ میعانات نیز می تواند یکی از دلایل دیگر باشد که در این صورت نیاز به تعویض دارد.
نشت آب یکی از رایج‌ ترین مشکلات کولرهای گازی بوده که با کمک تکنسین‌ ها و یا حتی یک محلول تمیز کننده خانگی قابل حل است. جلبک‌ ها و قارچ‌ هایی که باعث گرفتگی لوله‌ ها و مجاری شده‌ اند را می‌ توان با استفاده از پمپ‌ های خشک یا مرطوب خانگی خارج نمود. استفاده از سرکه برای از بین بردن قارچ‌ ها و جلبک‌ های رشد کرده درون لوله ها به عنوان یک راه دیگر برای رسیدگی به این مشکل در نظر گرفته می‌ شود. موقعیت دقیق پمپ‌ های تخلیه بر روی دستگاه‌ های مختلف متفاوت است، از این رو پیش از مبادرت به سرویس کردن کولرها مشاوره با تکنسین‌ ها در صورت لزوم ضروری به نظر می‌ رسد.

نشت آب در قسمت خارج از منزل

در روزهای گرم تابستان ممکن است در بیرون از منزل و دقیق در زیر کمپرسور کولر گازی مقداری آب ریخته شده بر روی زمین دیده شود. این مشکل دلایل مختلفی داشته که می‌ توان به مواردی مانند خشک شدن فیلتر هوا، شکسته شدن صفحه متراکم کننده، درزگیری نامناسب لوله‌ ها و یا نصب غیر استاندارد و نامتعارف دستگاه اشاره کرد.
اولین کاری که باید پس از تشخیص این مشکل انجام داد، خاموش کردن کولر گازی و قطع کردن منبع تغذیه آن است. اگر به موقع به این مشکل رسیدگی نشود، رفع آن بعدها بسیار پیچیده خواهد شد. به منظور حل چنین مشکلی، بهترین کار تماس گرفتن با یک تکنسین است.

نشت مایع مبرد کولر

مایع مبرد کولرهای گازی که به عنوان فریون نیز شناخته می‌ شود، وظیفه خنک سازی هوای داخل سیستم تهویه را بر عهده دارد. همان طور که از نام آن آشکار است، کل مکانیسم تهویه به این مایع بستگی داشته و در عمل چرخه سرد و گرم شدن این مایع است که هوای منازل را خنک می‌ نماید. برخی اوقات مایع مبرد می‌ تواند نشت کرده و کارایی سیستم تهویه را کاهش دهد. علاوه بر این نشت این مایع برای محیط زیست ضرر دارد.
در صورتی که نشت مایع جزئی باشد، بررسی بخش مبرد و اصلاح مشکلات آن ممکن است مشکل را برطرف نماید. اما در صورت نشت مقادیر بالای این مایع و ترک خوردگی در لوله‌ ها، ممکن است کل شبکه نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشد. شارژ کردن مبرد باید به دقت انجام شده و از شارژ بیش از حد یا ناکافی آن پرهیز شود. اگر شارژ مبرد با مشخصات ارائه شده توسط سازنده مطابقت داشته باشد، دستگاه عملکرد بهینه ای خواهد داشت. می توان با استفاده از چندین روش در خانه به تشخیص نشتی‌ ها مبادرت ورزید. پس از تشخیص و شناسایی، به تجزیه و تحلیل مشکل پرداخته و اقدامات لازم برای اصلاح آن را می توان تعیین نمود. در صورت نیاز، می توانید با یک تکنسین تماس گرفته تا مشکلات کولر را برطرف نموده و از بروز مشکلات در بخش‌ های دیگر جلوگیری به عمل آید.

کثیف شدن فیلتر تهویه

فیلتر تهویه هوا نقش مهمی را در تمیز و سالم نگه داشتن جریان هوا از گرد و غبار و آلاینده ها بازی می‌ کند. همانند سایر فیلترها، فیلتر هوای کولر نیز از ساختاری متخلخل تشکیل شده است که ذرات درشت و بزرگ را از خود عبور نمی‌ دهد، از این رو تمیز بودن آن برای سلامتی مهم است. یک فیلتر هوای مسدود شده می‌ تواند میزان جریان هوا را کاهش داده و متعاقبا کارایی کل سیستم را کاهش دهد. همچنین یک فیلتر کثیف توانایی سیستم در خنک نمودن هوا را به طور چشمگیری کاهش می‌ دهد. به منظور لذت بردن از هوای سالم و تمیز کولر باید همیشه توصیه‌ های سازنده در رابطه با تمیز کردن و یا تعویض کردن فیلتر هوا مد نظر قرار داد، که در اغلب مدل‌ های کولر گازی برابر با 3 تا 4 ماه است. علاوه بر این کنترل کننده‌ های هوشمند کولرهای گازی می توانند کاربران را در رابطه با وضعیت فیلترها آگاه نموده و هشدارهایی را درباره فرا رسیدن زمان تعویض فیلتر به کاربر ارسال نمایند.
اگر احساس شود که جریان هوای کولر گرفتگی دارد؛ باید فیلتر هوای آن بررسی شده و در صورت لزوم تمیز شود. زیرا که احتمالا کثیف شدن فیلتر هوا باعث گرفتگی جریان هوا شده است. صاحبان حیوانات خانگی باید در رابطه با زمان تعویض فیلترها دقت مضاعفی داشته باشند، زیرا که خز و موی جدا شده از حیوانات خانگی می‌ تواند طول عمر مفید فیلتر هوا را کاهش دهد. در صورت داشتن حیوان خانگی فیلترهای هوا باید هر دو ماه یک بار تعویض شوند.

منجمد شدن کویل تبخیرکننده

گاهی ممکن است فعالیت کولر گازی به طور کل متوقف شود و این امر می‌ تواند به دلیل منجمد شدن کویل تبخیر کننده یا اواپراتور رخ دهد. هنگامی که هوای کافی برای فعالیت به سیستم تهویه نرسد، ممکن است کویل تبخیرکننده منجمد شود. منجمد شدن این بخش باعث توقف فعالیت کولر می‌ شود. برخی اوقات صفحات یخی بر روی کویل جمع شده و رشد می‌ کنند. با گذشت زمان کویل با یخ پوشانده می‌ شود و از جذب گرما توسط مایع مبرد درون کویل جلوگیری کرده و جریان هوای مطبوع را مختل می‌ نماید.
به منظور تشخیص این مشکل، ابتدا باید به بررسی آسیب‌ ها پرداخته شود. در مرحله اول باید کولر را خاموش کرده و به آن زمان داد تا یخ تشکیل شده بر روی کویل به طور کامل ذوب شود. ذوب شدن یخ روی کویل و گرم شدن مایع درون آن معمولا 24 ساعت طول می‌ کشد. البته با استفاده از سشوار می‌ توان این زمان را کاهش داد. با این وجود باید این کار به دقت انجام شده و از گرم کردن بیش از حد کویل پرهیز شود. اگر مقدار یخ زدگی کم و یا متوسط بود، می‌ توانید سیستم را در حالت فن ساده نگه دارید. در این صورت فن دمنده یخ زدگی را بدون خاموش کردن و در زمان سریع‌ تری ذوب می‌ نماید. در نهایت برای رفع کامل این مشکل باید از خدمات تکنسین استفاده نمود.

خراب شدن کنترل برق

گاهی اوقات به دلیل روشن و خاموش کردن زیاد کولر اتصالات کمپرسور و فن سیستم فرسوده می‌ شوند. کمپرسور، موتور کندانسور و موتور دمنده به هم متصل شده‌ اند و یک واحد یکپارچه متصل به هم را تشکیل می‌ دهند. اختلال در اتصال به دلیل خوردگی سیم‌ ها و یا سر سیم‌ ها و ترمینال‌ ها می‌ تواند از روشن شدن کمپرسور و موتور جلوگیری کند.
برای تشخیص مشکلات برقی، در ابتدا باید اتصال برق بررسی شود، در صورت عدم تشخیص همیشه می‌ توان از یک تکنسین برای این کار کمک گرفت. با تعمیر و سرویس کردن منظم کولرهای گازی می‌ توان از بروز مشکلاتی از این قبیل جلوگیری نمود.

خراب شدن فن کولر

واحد خارجی یک کولر گازی با استفاده از یک فن موجود در این بخش، گرمای فضای داخلی را به خارج منتقل می‌ کند. اگر فن واقع در این بخش عملکرد مطلوبی نداشته باشد، انتقال حرارت داخلی به محیط خارجی به خوبی انجام نگرفته و عملکرد کولر به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌ کند. در نتیجه کمپرسور کولر گازی بیش از حد گرم می‌ شود که در بدترین حالت منجر به آسیب دیدگی بخش‌ های داخلی کمپرسور شده و باید به طور کلی کولر گازی عوض شود.
متوقف شدن فن واحد خارجی ممکن است به دلیل نقص در سیم کشی سیستم و یا شل شدن برخی از بخش‌ های آن مانند ترمینال‌ ها باشد. در چنین مواردی می‌ توان با جدا کردن پوشش خارجی، این مشکل را به صورت بصری بررسی نمود. البته قبل از همه چیز باید اتصال برق قطع شده و کولر خاموش شود. در اکثر موارد یافتن مشکل توقف فن دشوار بوده و اغلب برای حل آن مشاوره و یا درخواست کمک از تکنسین‌ ها ضروری خواهد بود، زیرا که خراب شدن این بخش ضربه‌ های بیشتری به کل سیستم وارد می‌ کند.