تعمیرات داکت اسپلیت

آشنایی با داکت اسپلیت و ایرادات متداول آن

سیستم‌ های خنک کننده زیادی وجود دارند که می‌ توان از آنها استفاده کرد. داکت اسپلیت جزو سیستم‌ هایی است که می‌ توانید هم برای خنک کردن و هم گرم کردن محیط از آنها استفاده کنید. داکت اسپلیت‌ ها از دو بخش تشکیل شده‌ اند. بخش داخلی که به آن هواساز می‌ گویند و بخش خارجی که کندانسور نام دارد. این دو به وسیله لوله‌ های مسی به هم متصل شده‌ اند. اگر می‌ خواهید سیستم تهویه داکت اسپلیت نصب کنید و یا این که با ایرادات آن بیشتر آشنا شوید؛ در ادامه این مطلب از آوش پایتخت با ما همراه باشید.

داکت اسپلیت چیست؟

اگر برایتان سوال است که داکت اسپلیت چیست؟ باید گفت داکت اسپلیت یک سیستم تهویه هوا است که در تابستان برای خنک کردن محیط و در زمستان برای گرم کردن محیط از آن استفاده می‌ کنند. داکت اسپلیت‌ ها از دو بخش کندانسور یا یونیت خارجی و هواساز یا یونیت داخلی تشکیل می‌ شوند. خود این بخش‌ ها از اجزای مختلفی نیز تشکیل یافته اند که در کنار هم می‌ توانند گرما یا سرمای محیط را تامین کنند. البته داکت اسپلیت‌ هایی نیز وجود دارند که تنها عملکرد سرمایشی دارند، اما به طور کلی آنها را به دو دسته تقسیم می‌ کنند. داکت اسپلیت اینورتر یا دور متغیر و داکت اسپلیت معمولی یا دور ثابت. هر دوی این نوع داکت اسپلیت‌ ها نوع تک فاز و سه فاز هم دارند.
بسته به اندازه محیط از داکت اسپلیت‌ هایی با ظرفیت متفاوت استفاده می‌ کنند. برای مثال برای محیط‌ های بزرگ باید از داکت اسپلیت‌ هایی که ظرفیت بالایی دارند استفاده شود یا برعکس، برای محیط‌ های کوچک بهتر است از داکت اسپلیت‌ هایی با ظرفیت پایین ‌تری استفاده شود.

ایرادات متداول در داکت اسپلیت

هر وسیله‌ ای که استفاده می‌ کنید به مرور زمان ممکن است دچار مشکل شود. این قانون در استفاده از داکت اسپلیت نیز صادق است. در زمان استفاده از داکت اسپلیت با ایرادات متداولی رو به رو می‌ شوید که دیگران نیز آن را تجربه کرده‌ اند. به دلیل وجود جریان برق و امکان آسیب به خود یا داکت اسپلیت، بهتر است فورا با یک فرد متخصص تماس بگیرید. در ادامه شما را با ایرادات متداول داکت اسپلیت بیشتر آشنا می‌ کنیم.

نشت گاز خنک کننده

از جمله ایرادات متداول داکت اسپلیت نشت گاز خنک کننده است. زمانی که قابلیت خنک کنندگی داکت اسپلیت شما کاهش یابد؛ متوجه می‌ شوید که دچار نشت گاز شده است. دلایل زیادی نیز برای به وجود آمدن این مشکل وجود دارد. عوامل زیر دلایل رایج به وجود آمدن این مشکل هستند.

 • فشار گاز خنک کننده در لوله ‌ها بسیار بالا است.
 •  خرابی لوله‌ها بر اثر گذر زمان
 • خاموش روشن شدن پی در پی کمپرسور

برخی از استفاده کنندگان داکت اسپلیت گزارش می‌ کنند که کمپرسور در مدت زمان‌ های کم و پی در پی خاموش و روشن می‌ شود. علت این مشکل مسدود شدن فیلتر هوا است. عوامل خارجی مانند گرد و غبار به راحتی می‌ توانند منجر به کثیفی و مسدود شدن فیلتر هوا شوند. همین امر سبب می‌ شود تا داکت اسپلیت با فشار بیشتری کار کرده و هوای تازه را وارد کند. این عملکرد نادرست باعث افزایش دمای داخلی شده و کمپرسور پی در پی خاموش و روشن می‌ شود. پیشنهاد می‌ کنیم به طور مرتب فیلترها را چک کرده و از تمیز بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

مشکل کویل یخ زده

زمانی که خنک کننده از میزان مورد نیاز کمتر می‌ شود، دمای کویل از حد معمولی پایین‌ تر آمده و رطوبت موجود در هوا را جذب می‌ کند. همین امر می‌ تواند منجر به منجمد شدن خود کویل شود. همچنین انتخاب دستگاه نامناسب یا نصب غیر استاندارد سیستم تهویه مطبوع باعث این مشکل می‌ شود. برای رفع مشکل نیز حتما با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

روشن نشدن داکت اسپلیت

هر گونه مشکل در برق رسانی به دستگاه ممکن است مانع روشن شدن داکت اسپلیت شود. مشکلاتی مانند سوختن مقاومت‌ های داخل مدار، سوختن خازن‌ ها و یا خراب شدن کلید قطع و وصل داکت اسپلیت می‌ توانند سبب این مشکل شوند. برای رفع این مشکل توصیه می‌ کنیم حتما با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید زیرا ممکن است دچار برق گرفتگی شوید.

عدم ایجاد باد خنک در تابستان

یکی از مشکلات دیگری که استفاده کنندگان از داکت اسپلیت گزارش می‌ کنند این است که داکت اسپلیت شان باد خنک تولید نمی‌ کند. عوامل زیادی می‌ توانند منجر به این مشکل شوند. شایع ‌ترین آن ‌ها به شرح زیر می باشد:

 •  شیر رفت و برگشت آب گرم کویل بسته نشده و آب داغ درون کویل در فصل گرم هم جریان دارد. شیرهای کویل آب داغ موتورخانه و دستگاه را با شروع فصول گرم سال ببندید.
 • یخ زدن کویل اواپراتور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم.

کار نکردن داکت اسپلیت

ممکن است مدتی قبل بوی سوختگی را درون داکت اسپلیت خود احساس کرده‌ باشید و اکنون داکت اسپلیت شما روشن نشود. پیش از انجام هر کاری با مرکز خدمات پس از فروش یا تعمیرکاران خبره در زمینه تعمیر داکت اسپلیت تماس بگیرید. ممکن است داکت اسپلیت شما به طور کامل سوخته باشد و هر روشن و خاموش کردن یا دستکاری غیر تخصصی، هزینه نهایی را افزایش دهد.

تمام شدن گاز داکت اسپلیت

درون لوله‌ های داکت اسپلیت گاز خنک کننده‌ ای در جریان است. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای داکت اسپلیت شما پیش بیاید، خالی شدن گاز به هر علت است. اگر داکت اسپلیت شما نمی‌ تواند محیط را خنک کند و شیر آب گرم کویل را نیز بسته‌ اید، حتما میزان گاز را چک کنید. در صورت لزوم با شارژ کردن مجدد، مشکل داکت اسپلیت شما حل می‌‌ شود.

آبریزی داکت اسپلیت

آبریزی داکت اسپلیت مشکل شایعی است. اما دلایل زیادی می‌ توانند منجر به این مشکل شوند:

 • نشت آب از اتصالات آبگرم
 • خراب شدن شنت حصیری
 • تراز نبودن یونیت که منجر به سر ریز شدن آب می‌‌‌‌ شود
 • عایق نبودن لوله‌ ها و یخ ‌زدگی آنها
 • گرفتگی درون شلنگ درین
 • باز بودن بخش اتصالات درین

سر و صدای زیاد یونیت داخلی

شاید شما هم با این مشکل رو به رو شده باشید که در یونیت داخلی سر و صدای زیادی بشنوید. این سر و صدا می‌ تواند بیش از حد آزار دهنده باشد. دلایل زیادی می‌ توانند این سر و صدای آزار دهنده را ایجاد کنند. از جمله:

 • شکستگی یا باز شدن بست‌ ها و پایه‌ های یونیت داخلی
 • جمع شدن گرد و غبار روی فن دستگاه

شما می‌ توانید از یک تعمیرکار خبره کمک بخواهید تا هر کدام از این مشکلات را برای شما رفع کنند.
رعایت ایمنی بسیار مهم است. در صورتی که تخصصی در زمینه کار با لوازم برقی ندارید، خود سر به آن دست نزنید. هرگونه دستکاری ناآگاهانه می‌ تواند پیامدهای جبران ناپذیری برای شما یا دستگاه به همراه داشته باشد. در ابتدا بهتر است هر سال قبل از روشن کردن داکت اسپلیت برای خنک کردن آن را به طور کامل سرویس کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل هرچند که کوچک باشد؛ حتما با افراد متخصص و یا تعمیرکاران خبره تماس بگیرید.